600F241FT250XT
Mfr.Part #
600F241FT250XT
Manufacturer
American Technical Ceramics
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
CAP CER 240PF 250V NP0 0805
Manufacturer :
American Technical Ceramics
Product Category :
Ceramic Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Temperature Characteristics Code :
C0G
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
HTS Code :
Length :
2.01mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Pbfree Code :
yes
Thickness :
1.2954mm
Feature :
High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Series :
ATC 600F
Height :
1.3mm
Reference Standard :
MIL-PRF-55681
Packing Method :
TR, 7 INCH
Width :
1.24mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Capacitance :
240pF
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Number of Terminations :
2
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Tolerance :
±1%
Voltage - Rated DC :
250V
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.01mmx1.24mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric :
C0G
Applications :
RF, Microwave, High Frequency, Bypass, Decoupling
Case Code (Imperial) :
Mount :
Surface Mount
Multilayer :
yes
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
11 Weeks
RoHS Status :
RoHS Compliant
Termination :
SMD/SMT
Datasheets
600F241FT250XT
American Technical Ceramics 600F241FT250XT
ATC 600F 240pF Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.01mmx1.24mm -55°C~125°C 2 Terminations High Q, Low Loss, Ultra Low ESR Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)