6007W2PAR68E20X
Mfr.Part #
6007W2PAR68E20X
Manufacturer
CONEC
Description
CONN D-SUB PLUG 7P PNL MNT SLDR
Manufacturer :
CONEC
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Contact Finish Thickness :
Flash
Shell Size, Connector Layout :
2 DA A - 7W2
Shell Material, Finish :
Copper Alloy, Tin Plated
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Connector Style :
D-Sub, Combo
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Rows :
2
Voltage - Rated :
250V
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Contact Finish :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Connector Type :
Plug, Male Pins
Published :
Termination :
Solder
Number of Positions :
7 (5 + 2 Power)
Current Rating (Amps) :
7.5A 20A
Color :
Green
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Number of Pins :
7
Contact Type :
Signal and Power
Feature :
Board Lock, Grounding Indents
Datasheets
6007W2PAR68E20X
Introducing D-Sub Connector Assemblies CONEC 6007W2PAR68E20X from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-25°C~105°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Number of Pins:7, 6007W2PAR68E20X pinout, 6007W2PAR68E20X datasheet PDF, 6007W2PAR68E20X amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies CONEC 6007W2PAR68E20X ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
6007W2PAR68E20X Overview
The packaging contains Plug, Male Pins.This device is mounted in the Panel Mount, Through Hole position.A total of 7 pins are available on the device.There are a number of advantages to its Board Lock, Grounding Indents feature.As a result, the device runs at -25°C~105°C Operating Temperature.
6007W2PAR68E20X Features
6007W2PAR68E20X Applications
There are a lot of Conec
6007W2PAR68E20X D-Sub Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP