6000-4R7M-RC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
6000-4R7M-RC
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 4.7UH 4.6A 30 MOHM TH
Stock
298
In Stock :
298
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
DC Current :
4.6A
Lead Length :
10mm
Shielding :
No
Number of Functions :
1
Frequency - Self Resonant :
51MHz
Inductance Tolerance :
20%
Published :
2007
Max DC Current :
4.6A
Material - Core :
Ferrite
Mounting Type :
Through Hole
Lead Pitch :
5mm
Current Rating :
4.6A
Inductance :
4.7μH
Test Frequency :
7.96MHz
Series :
6000
REACH SVHC :
No SVHC
Q Factor :
20
Construction :
Bobbin Core
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±20%
HTS Code :
Quality Factor-Min (at L-nom) :
Lead Free :
Lead Free
Height Seated (Max) :
0.480 12.20mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Number of Terminations :
2
Type :
Wirewound
Lead/Base Style :
Radial
Number of Pins :
2
Q @ Freq :
20 @ 7.96MHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Size / Dimension :
0.354Dia 9.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Diameter :
9mm
Military Standard :
Not
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~105°C
DC Resistance (DCR) :
30mOhm Max
Radiation Hardening :
No
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
6000-4R7M-RC
Bourns, Inc. 6000-4R7M-RC
6000-4R7M-RC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD