6000-121K-RC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
6000-121K-RC
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 120UH 1.25A 320MOHM TH
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Height Seated (Max) :
0.480 12.20mm
Size / Dimension :
0.354Dia 9.00mm
Current Rating :
1.25mA
Special Feature :
Q IS MEASURED AT: 0.796 MHZ
Packaging :
Bulk
Military Standard :
Not
Diameter :
9mm
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±10%
Lead Pitch :
5mm
Lead/Base Style :
Radial
Series :
DC Current :
1.25A
Construction :
Bobbin Core
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Shielding :
No
Frequency - Self Resonant :
3.4MHz
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Number of Functions :
1
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder
Q Factor :
10
HTS Code :
Inductance Tolerance :
10%
Number of Terminations :
2
Number of Pins :
2
Q @ Freq :
20 @ 796kHz
Inductance :
120μH
Type :
Wirewound
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Material - Core :
Ferrite
Quality Factor-Min (at L-nom) :
20
Lead Free :
Lead Free
Factory Lead Time :
16 Weeks
Mount :
Through Hole
DC Resistance (DCR) :
320mOhm Max
Test Frequency :
796kHz
REACH SVHC :
No SVHC
Max DC Current :
1.25A
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Datasheets
6000-121K-RC
Bourns, Inc. 6000-121K-RC
6000-121K-RC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD