5YH473MOEAM
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
5YH473MOEAM
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.047UF 50V Y5U RADIAL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Mount :
Through Hole
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Tolerance :
±20%
Lead Pitch :
5.0038mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Packaging :
Tape and Box (TB)
Published :
Lead/Base Style :
Kinked
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Capacitance :
0.047µF
Height Seated (Max) :
0.118 3.00mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated :
50V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
Radial, Disc
Temperature Coefficient :
Y5U E
Datasheets
5YH473MOEAM
KYOCERA AVX 5YH473MOEAM
0.047μF 50V Ceramic Capacitor ±20% Y5U E 0.315Dia 8.00mm -30°C~85°C Through Hole Radial, Disc
5YH473MOEAM Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.315Dia 8.00mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is Y5U E.The lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 5.0038mm.
5YH473MOEAM Features
a size/dimension of 0.315Dia 8.00mm