5YH223MOCAM
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
5YH223MOCAM
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.022UF 50V Y5U RADIAL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Size / Dimension :
0.236Dia 6.00mm
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Voltage - Rated :
50V
Lead/Base Style :
Kinked
Temperature Coefficient :
Y5U E
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Packaging :
Tape and Box (TB)
Lead Pitch :
5.0038mm
Max Operating Temperature :
85°C
Published :
Composition :
Ceramic
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Capacitance :
0.022µF
Mount :
Through Hole
Tolerance :
±20%
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package / Case :
Radial, Disc
Height Seated (Max) :
0.118 3.00mm
Min Operating Temperature :
-30°C
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Datasheets
5YH223MOCAM
KYOCERA AVX 5YH223MOCAM
0.022μF 50V Ceramic Capacitor ±20% Y5U E 0.236Dia 6.00mm -30°C~85°C Through Hole Radial, Disc
5YH223MOCAM Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.236Dia 6.00mm.The operating temperature should be higher than -30°C to achieve stable operation.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is Y5U E.An unbalanced capacitor has a pitch of 1 (the distance between adjacent threads).
5YH223MOCAM Features
a size/dimension of 0.236Dia 6.00mm