5TQ103SAGAI
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
5TQ103SAGAI
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10000PF 500V Y5V RADIAL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Failure Rate :
Height - Seated (Max) :
0.197 (5.00mm)
Lead Spacing :
0.197 (5.00mm)
Material :
Stainless Steel
Series :
Military, MIL-DTL-38999
Temperature Coefficient :
Y5V (F)
Lead Style :
Straight
Size / Dimension :
0.394 Dia (10.00mm)
Accessory Type :
Cap (Cover), Dust
Voltage - Rated :
500V
Capacitance :
10000 pF
For Use With/Related Products :
MIL-DTL-38999 Series III Receptacle
Features :
Wire Rope with Ring
Ratings :
Color :
Silver
Product Status :
Active
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-30°C ~ 85°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package :
Bag
Package / Case :
Radial, Disc
Shell Size - Insert :
9
Tolerance :
-20%, +50%
Thickness (Max) :
Datasheets
5TQ103SAGAI
KYOCERA AVX 5TQ103SAGAI
Military, MIL-DTL-38999 10000 pF 500V Ceramic Capacitor -20%, +50% Y5V (F) 0.394 Dia (10.00mm) -30°C ~ 85°C Through Hole Radial, Disc
5TQ103SAGAI Overview
A program's size/dimension is 0.394 Dia (10.00mm) for this device.Its coefficient is Y5V (F) and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.
5TQ103SAGAI Features
a size/dimension of 0.394 Dia (10.00mm)