5SGXMA7K3F40I4N
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
5SGXMA7K3F40I4N
Manufacturer
Altera (Intel)
Package / Case
1517-BBGA, FCBGA
Datasheet
Download
Description
IC FPGA 696 I/O 1517FBGA
Manufacturer :
Altera (Intel)
Product Category :
FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Organization :
23472 CLBS
Packaging :
Tray
Package / Case :
1517-BBGA, FCBGA
Supply Voltage :
0.85V
Series :
Stratix® V GX
Width :
40mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
JESD-30 Code :
S-PBGA-B1517
Number of Inputs :
696
Qualification Status :
Not Qualified
Base Part Number :
5SGXMA7
Number of Outputs :
696
RoHS Status :
RoHS Compliant
HTS Code :
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Surface Mount :
yes
Terminal Form :
Ball
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Terminal Pitch :
1mm
Total RAM Bits :
Terminal Position :
BOTTOM
Mounting Type :
Surface Mount
Power Supplies :
0.851.52.52.5/31.2/3V
Number of LABs/CLBs :
ECCN Code :
3A001.A.7.A
Height Seated (Max) :
3.5mm
Operating Temperature :
-40°C~100°C TJ
Voltage - Supply :
0.82V~0.88V
Number of Logic Elements/Cells :
Length :
40mm