5SGXMA7K2F40I3
Mfr.Part #
5SGXMA7K2F40I3
Package / Case
1517-BBGA, FCBGA
Description
IC FPGA 696 I/O 1517FBGA
FPGAs (Field Programmable Gate Array)
HTS Code :
Supply Voltage :
0.85V
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
696
Power Supplies :
0.851.52.52.5/31.2/3V
Number of LABs/CLBs :
ECCN Code :
3A001.A.7.A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Inputs :
696
Package / Case :
1517-BBGA, FCBGA
Series :
Stratix® V GX
Packaging :
Tray
Terminal Pitch :
1mm
JESD-30 Code :
S-PBGA-B1517
Surface Mount :
yes
Length :
40mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Width :
40mm
Terminal Form :
Ball
Total RAM Bits :
Base Part Number :
5SGXMA7
Voltage - Supply :
0.82V~0.88V
Operating Temperature :
-40°C~100°C TJ
Number of Logic Elements/Cells :
Height Seated (Max) :
3.5mm