5SGXMA7H3F35I4N
Mfr.Part #
5SGXMA7H3F35I4N
Package / Case
1152-BBGA, FCBGA
Description
IC FPGA 552 I/O 1152FBGA
FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Number of Logic Elements/Cells :
Base Part Number :
5SGXMA7
Height Seated (Max) :
3.6mm
Width :
35mm
Terminal Pitch :
1mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Organization :
23472 CLBS
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-40°C~100°C TJ
Terminal Form :
Ball
Number of LABs/CLBs :
Length :
35mm
JESD-30 Code :
S-PBGA-B1152
Number of I/O :
552
Voltage - Supply :
0.82V~0.88V
Power Supplies :
0.851.52.52.5/31.2/3V
Number of Outputs :
552
Package / Case :
1152-BBGA, FCBGA
Mounting Type :
Surface Mount
Surface Mount :
yes
Number of Inputs :
Terminal Position :
BOTTOM
Total RAM Bits :
Series :
Stratix® V GX
Packaging :
Tray
Supply Voltage :
0.85V
Datasheets
5SGXMA7H3F35I4N
Altera (Intel) 5SGXMA7H3F35I4N
FPGAs Altera (Intel) 5SGXMA7H3F35I4N Overview
5SGXMA7H3F35I4N Features
  • High I/O pin count (552 pins) allowing for versatile interfacing with other digital systems.