5SGXEB6R1F40I2N
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
5SGXEB6R1F40I2N
Manufacturer
Altera (Intel)
Package / Case
1517-BBGA, FCBGA
Datasheet
Download
Description
IC FPGA 432 I/O 1517FBGA
Manufacturer :
Altera (Intel)
Product Category :
FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Base Part Number :
5SGXEB6
Organization :
22540 CLBS
Terminal Position :
BOTTOM
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Total RAM Bits :
Voltage - Supply :
0.87V~0.93V
JESD-30 Code :
S-PBGA-B1517
Surface Mount :
yes
Number of Logic Elements/Cells :
HTS Code :
Number of I/O :
432
Number of Outputs :
432
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Inputs :
Series :
Stratix® V GX
Terminal Form :
Ball
Power Supplies :
0.91.52.52.5/31.2/3V
Terminal Pitch :
1mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Number of LABs/CLBs :
Packaging :
Tray
Package / Case :
1517-BBGA, FCBGA
Height Seated (Max) :
3.5mm
Width :
40mm
Operating Temperature :
-40°C~100°C TJ
Supply Voltage :
0.9V
Mounting Type :
Surface Mount
Factory Lead Time :
8 Weeks
Length :
40mm