5SGTMC5K3F40I3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
5SGTMC5K3F40I3
Manufacturer
Altera (Intel)
Package / Case
1517-BBGA, FCBGA
Datasheet
Download
Description
IC FPGA 600 I/O 1517FBGA
Manufacturer :
Altera (Intel)
Product Category :
FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Number of Outputs :
600
Mounting Type :
Surface Mount
Packaging :
Tray
Terminal Position :
BOTTOM
Width :
40mm
Supply Voltage :
0.85V
Number of Inputs :
600
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Qualification Status :
Not Qualified
Operating Temperature :
-40°C~100°C TJ
Terminal Pitch :
1mm
Length :
40mm
Voltage - Supply :
0.82V~0.88V
Number of CLBs :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Base Part Number :
5SGTMC5
Package / Case :
1517-BBGA, FCBGA
Total RAM Bits :
Organization :
16040 CLBS
Series :
Stratix® V GT
Surface Mount :
yes
Reach Compliance Code :
Compliant
Number of Logic Elements/Cells :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of I/O :
Height Seated (Max) :
3.5mm