5SB-BCA24H
Mfr.Part #
5SB-BCA24H
Description
LED LAMP T2 ANSI NO. 5 24V SLIDE
Product Category :
Configuration :
Single
Number of Functions :
1
Size :
5.1mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Forward Current-Max :
0.02A
Optoelectronic Device Type :
SINGLE COLOR LED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mounting Feature :
Panel Mount
Number of Terminations :
1
Surface Mount :
No
Viewing Angle :
35 deg
Factory Lead Time :
8 Weeks
Color :
Amber
Lens Type :
TINTED
Packing Method :
Bulk
Luminous Intensity :
100.0 mcd
Shape :
Round
Peak Wavelength :
583 nm
Datasheets
5SB-BCA24H
Manufacturer related products
    LED HDWR COUPLER 5MM THRU-HOLE
    LED CABLE ASSEMBLY
    LED CLIPLITE MNT 5MM OPEN END
    SPEEDNUT W/COATING
    3MM RETAINING RING