5OQ472KAHAI
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
5OQ472KAHAI
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 4700PF 500V Y5P RADIAL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Operating Temperature :
-30°C~85°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lead Pitch :
5.0038mm
Package / Case :
Radial, Disc
Max Operating Temperature :
85°C
Temperature Coefficient :
Y5P B
Capacitance :
4700pF
Mounting Type :
Through Hole
Mount :
Through Hole
Lead Style :
Straight
Lead/Base Style :
Straight
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Size / Dimension :
0.433Dia 11.00mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
500V
Min Operating Temperature :
-30°C
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Height Seated (Max) :
0.197 5.00mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Datasheets
5OQ472KAHAI
KYOCERA AVX 5OQ472KAHAI
4700pF 500V Ceramic Capacitor ±10% Y5P B 0.433Dia 11.00mm -30°C~85°C Through Hole Radial, Disc
5OQ472KAHAI Overview
A program's size/dimension is 0.433Dia 11.00mm for this device.Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -30°C if you want stable operation.Its coefficient is Y5P B and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.Lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 5.0038mm.
5OQ472KAHAI Features
a size/dimension of 0.433Dia 11.00mm