5OK222KAEAI
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
5OK222KAEAI
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2200PF 100V Y5P RADIAL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Lead/Base Style :
Straight
Lead Style :
Straight
Max Operating Temperature :
85°C
Packaging :
Tape and Box (TB)
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Min Operating Temperature :
-30°C
Package / Case :
Radial, Disc
Tolerance :
±10%
Mount :
Through Hole
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Lead Pitch :
5.0038mm
Temperature Coefficient :
Y5P B
RoHS Status :
RoHS Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
2200pF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Height Seated (Max) :
0.157 4.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated :
100V
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Datasheets
5OK222KAEAI
KYOCERA AVX 5OK222KAEAI
2200pF 100V Ceramic Capacitor ±10% Y5P B 0.315Dia 8.00mm -30°C~85°C Through Hole Radial, Disc
5OK222KAEAI Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.315Dia 8.00mm.Temperatures greater than -30°C are needed for stable operation.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is Y5P B.A capacitor's lead pitch is simply the spacing between adjacent threads, which is the value of 5.0038mm.
5OK222KAEAI Features
a size/dimension of 0.315Dia 8.00mm