5KP75HE3/54
Mfr.Part #
5KP75HE3/54
Manufacturer
Vishay
Package / Case
P600, Axial
Description
TVS DIODE 75VWM 134VC P600
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Breakdown Voltage :
83.3V
Peak Pulse Current :
37.3A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
Automotive
Package / Case :
P600, Axial
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
134V
Power Line Protection :
No
Series :
Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Voltage - Breakdown (Min) :
83.3V
Reverse Standoff Voltage :
75V
Power - Peak Pulse :
5000W 5kW
Mount :
Through Hole
Operating Supply Voltage :
75V
Peak Pulse Power :
5kW
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
37.3A
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
175°C
Polarity :
Unidirectional
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
75V
Unidirectional Channels :
Through Hole
Min Operating Temperature :
-55°C
Clamping Voltage :
134V
Published :
Number of Unidirectional Channels :
1
Supplier Device Package :
P600
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Composition :
Zener
Max Surge Current :
600A