5KP48HE3/54
Mfr.Part #
5KP48HE3/54
Manufacturer
Vishay
Package / Case
P600, Axial
Description
TVS DIODE 48VWM 85.5VC P600
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Unidirectional Channels :
1
Breakdown Voltage :
53.3V
Package / Case :
P600, Axial
Peak Pulse Current :
58.5A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Supplier Device Package :
P600
Polarity :
Unidirectional
Operating Supply Voltage :
48V
Termination :
Axial
Number of Channels :
No
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
85.5V
Composition :
Zener
Published :
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
48V
Max Surge Current :
600A
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Voltage - Breakdown (Min) :
53.3V
Min Operating Temperature :
-55°C
Number of Unidirectional Channels :
Max Operating Temperature :
175°C
Reverse Standoff Voltage :
48V
Power - Peak Pulse :
5000W 5kW
Zener
Series :
Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Clamping Voltage :
85.5V
Peak Pulse Power :
5kW
Applications :
Automotive
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
58.5A