5KP30AHE3/51
Mfr.Part #
5KP30AHE3/51
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Axial
Description
TVS DIODE
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Supplier Device Package :
Axial
No
Series :
Military, MIL-PRF-55182/03, RNC60
Composition :
Metal Film
Package :
Bulk
Resistance :
21.8 kOhms
Number of Terminations :
2
Power - Peak Pulse :
5000W (5kW)
Capacitance @ Frequency :
Voltage - Breakdown (Min) :
33.3V
Tolerance :
±0.5%
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
48.4V
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Failure Rate :
S (0.001%)
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
30V
Height - Seated (Max) :
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Product Status :
Last Time Buy
Size / Dimension :
0.097 Dia x 0.280 L (2.46mm x 7.11mm)
Unidirectional Channels :
1
Applications :
Automotive, Telecom
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C