5KP170E3/TR13
Mfr.Part #
5KP170E3/TR13
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
P600, Axial
Description
TVS DIODE 170VWM 304VC P600
Manufacturer :
Microchip Technology
No
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
16.4A
Factory Lead Time :
14 Weeks
Package / Case :
P600, Axial
Mount :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
170V
Direction :
Unidirectional
Base Part Number :
5KP170
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
304V
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Peak Pulse Power :
5kW
Power - Peak Pulse :
5000W 5kW
Unidirectional Channels :
1
Number of Pins :
2
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ