5KP15AE3/TR13
Mfr.Part #
5KP15AE3/TR13
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
P600, Axial
Description
TVS DIODE 15VWM 24.4VC P600
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Breakdown Voltage :
17.6V
Package / Case :
P600, Axial
Voltage - Breakdown (Min) :
16.7V
Power Line Protection :
No
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
205A
Factory Lead Time :
14 Weeks
Element Configuration :
Single
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Peak Pulse Current :
206A
Peak Pulse Power :
5kW
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Direction :
Unidirectional
Number of Pins :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Test Current :
5mA
Power - Peak Pulse :
5000W 5kW
Reverse Standoff Voltage :
15V
Max Reverse Leakage Current :
10μA
Base Part Number :
5KP15
Clamping Voltage :
24.4V