5CSTFD5D5F31I7N
Mfr.Part #
5CSTFD5D5F31I7N
Package / Case
896-BGA
Description
IC SOC CORTEX-A9 800MHZ 896FBGA
Supply Voltage :
1.1V
Height Seated (Max) :
2mm
Core Processor :
Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™
Number of Inputs :
288
Published :
Number of I/O :
MCU - 181, FPGA - 288
HTS Code :
Operating Temperature :
-40°C~100°C TJ
Speed :
800MHz
JESD-609 Code :
e1
Base Part Number :
5CSTFD5
Width :
31mm
Package / Case :
896-BGA
JESD-30 Code :
S-PBGA-B896
Series :
Cyclone® V ST
Primary Attributes :
FPGA - 85K Logic Elements
Number of Terminations :
896
Number of Outputs :
288
Ball
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.07V
Length :
31mm
Supply Voltage-Max (Vsup) :
1.13V
Terminal Pitch :
1mm
Datasheets
5CSTFD5D5F31I7N
Altera (Intel) 5CSTFD5D5F31I7N
896 Terminations -40°C~100°C TJ 5CSTFD5 System On Chip Cyclone® V ST Series MCU - 181, FPGA - 288 I/O 1.1V
This SoC is built on Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ core processor(s).
On this SoC, there is Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ core processor.Assigned with the package 896-BGA, this system on a chip comes from the manufacturer.The 64KB RAM implementation of this SoC chip ensures efficient performance for users.Using the MCU, FPGA technique, this SoC design's internal architecture is simple.It is a member of the Cyclone® V ST series.Temperatures should be -40°C~100°C TJ on average for this SoC meaning.In addition, this SoC security combines FPGA - 85K Logic Elements.It is packaged in a state-of-the-art Tray package.As a whole, this SoC part includes MCU - 181, FPGA - 288 I/Os.It is recommended to use a 1.1V power supply.In the SoCs wireless, voltages above 1.13V are considered unsafe.This SoC system on a chip can run on a power supply that is at least 1.07V.Different designing requirements can be met with FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY.In total, there are 896 terminations, which is great for system on a chip.There are 288 outputs available on this SoC.A power supply of 1.11.2/3.32.5V is required to run system on chip.On the SoC chip, there are 288 inputs available for use.Logic system on chips consist of 85000 logic cells.5CSTFD5 will give you system on chips with similar specifications and purposes.