5CSEMA5F31C6N
Mfr.Part #
5CSEMA5F31C6N
Package / Case
896-BGA
Description
IC SOC CORTEX-A9 925MHZ 896FBGA
Stock
1
In Stock :
1
Number of I/O :
MCU - 181, FPGA - 288
Primary Attributes :
FPGA - 85K Logic Elements
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.07V
Number of Terminations :
896
JESD-609 Code :
e1
Peripherals :
DMA, POR, WDT
Published :
2018
Operating Temperature :
0°C~85°C TJ
HTS Code :
Speed :
925MHz
JESD-30 Code :
S-PBGA-B896
Package / Case :
896-BGA
Series :
Cyclone® V SE
Base Part Number :
5CSEMA5
Number of Outputs :
288
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Number of Inputs :
288
Supply Voltage-Max (Vsup) :
1.13V
Length :
31mm
Number of Logic Cells :
85000
Height Seated (Max) :
2mm
Supply Voltage :
1.1V
Terminal Pitch :
1mm
Width :
31mm
Datasheets
5CSEMA5F31C6N
Altera (Intel) 5CSEMA5F31C6N
896 Terminations 0°C~85°C TJ 5CSEMA5 System On Chip Cyclone® V SE Series MCU - 181, FPGA - 288 I/O 1.1V
This SoC is built on Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ core processor(s).
There are Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ core processors in this SoC.This system on a chip is packaged as 896-BGA by the manufacturer.As this SoC chip has 64KB RAM implemented, it provides reliable performance to its users.In terms of internal architecture, this SoC design uses the MCU, FPGA method.The Cyclone® V SE series contains this system on chip SoC.It is expected that this SoC meaning will operate at 0°C~85°C TJ on average.There is one thing to note about this SoC security: it combines FPGA - 85K Logic Elements.In the state-of-the-art Tray package, this SoC system on a chip is housed.This SoC part has a total of MCU - 181, FPGA - 288 I/Os.A power supply with a 1.1V rating is recommended.There is no safe voltage for the SoCs wireless above 1.13V.Power supply should be at least 1.07V.A re-configurable FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be used for a variety of designing purposes.It is really beneficial to have system on a chip since there are 896 terminations in total.Using this SoC chip, you have the option of having 288 outputs.There is 1.11.2/3.32.5V power supply required for system on chip.There are 288 inputs available on the SoC chip.85000 logic cells are present in logic system on chips.By searching 5CSEMA5, you can find system on chips with similar specs and purposes.