5AS390JAECA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
5AS390JAECA
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 39PF 2KV NP0 RADIAL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Packing Method :
Cardboard
Mount :
Through Hole
Temperature Characteristics Code :
NP0
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Dielectric Material :
Ceramic
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Published :
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Through Hole
Lead Pitch :
5.0038mm
Capacitance :
39pF
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Terminations :
2
Series :
CLSSITC (NP0)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2000V
Lead Style :
Straight
Operating Temperature :
-30°C~125°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Rated (AC) Voltage (URac) :
250V
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Reach Compliance Code :
Unknown
Package / Case :
Radial, Disc
Tolerance :
±5%
Height Seated (Max) :
0.157 4.00mm
Voltage - Rated :
2000V 2kV
Datasheets
5AS390JAECA
KYOCERA AVX 5AS390JAECA
CLSSITC (NP0) 39pF 2000V 2kV Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.315Dia 8.00mm -30°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
5AS390JAECA Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.315Dia 8.00mm.(URac) of the component is always 250V.This coefficient equals C0G NP0 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.Ceramic capacitor is the distance between adjacent threads that determines the lead pCeramic capacitorch of a capacCeramic capacitoror.
5AS390JAECA Features
a size/dimension of 0.315Dia 8.00mm
has rated (AC) voltage of 250V