5AR150JEBNI
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
5AR150JEBNI
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 15PF 1KV NP0 RADIAL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mount :
Through Hole
Max Operating Temperature :
85°C
Mounting Type :
Through Hole
Min Operating Temperature :
-30°C
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Height Seated (Max) :
0.157 4.00mm
Package / Case :
Radial, Disc
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lead Spacing :
0.236 6.00mm
Lead Pitch :
5.9944mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Tape and Box (TB)
Lead Style :
Straight
Capacitance :
15pF
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Published :
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated :
1000V 1kV
Lead/Base Style :
Straight
Datasheets
5AR150JEBNI
KYOCERA AVX 5AR150JEBNI
15pF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.197Dia 5.00mm -30°C~85°C Through Hole Radial, Disc
5AR150JEBNI Overview
A program's size/dimension is 0.197Dia 5.00mm for this device.Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -30°C if you want stable operation.Its coefficient is C0G NP0 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.Lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 5.9944mm.
5AR150JEBNI Features
a size/dimension of 0.197Dia 5.00mm