5AGXMA1D4F31I5N
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
5AGXMA1D4F31I5N
Manufacturer
Altera (Intel)
Package / Case
896-BBGA, FCBGA
Datasheet
Download
Description
IC FPGA 416 I/O 896FBGA
Manufacturer :
Altera (Intel)
Product Category :
FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Number of Terminations :
896
Mounting Type :
Surface Mount
Surface Mount :
yes
Supply Voltage :
1.1V
JESD-609 Code :
e1
Number of I/O :
416
Length :
31mm
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Clock Frequency :
622MHz
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Qualification Status :
Not Qualified
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Tray
Series :
Arria V GX
Number of Outputs :
416
Power Supplies :
1.11.2/3.32.5V
HTS Code :
Number of Logic Elements/Cells :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Number of LABs/CLBs :
Terminal Position :
BOTTOM
Width :
31mm
Base Part Number :
5AGXMA1
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Voltage - Supply :
1.07V~1.13V
JESD-30 Code :
S-PBGA-B896
Operating Temperature :
-40°C~100°C TJ
Number of Inputs :
Package / Case :
896-BBGA, FCBGA
Total RAM Bits :
Terminal Pitch :
1mm
Terminal Form :
Ball
Height Seated (Max) :
2.7mm