5AGXFB3H6F35C6N
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
5AGXFB3H6F35C6N
Manufacturer
Altera (Intel)
Package / Case
1152-BBGA, FCBGA Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC FPGA 544 I/O 1152FBGA
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
Altera (Intel)
Product Category :
FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Mounting Type :
Surface Mount
Surface Mount :
yes
Terminal Pitch :
1mm
Supply Voltage :
1.1V
Height Seated (Max) :
2.7mm
JESD-609 Code :
e1
Packaging :
Tray
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Power Supplies :
1.11.2/3.32.5V
Number of Outputs :
544
Number of Logic Elements/Cells :
362000
Number of LABs/CLBs :
17110
Base Part Number :
5AGXFB3
ECCN Code :
3A001.A.7.A
Operating Temperature :
0°C~85°C TJ
Terminal Form :
Ball
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Qualification Status :
Not Qualified
HTS Code :
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Number of I/O :
544
Length :
35mm
JESD-30 Code :
S-PBGA-B1152
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Supply :
1.07V~1.13V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Terminal Position :
BOTTOM
Width :
35mm
Series :
Arria V GX
Package / Case :
1152-BBGA, FCBGA Exposed Pad
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Number of Inputs :
Clock Frequency :
500MHz