5AGXFB1H4F40I3N
Mfr.Part #
5AGXFB1H4F40I3N
Package / Case
1517-BBGA
Description
IC FPGA 704 I/O 1517FBGA
FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Base Part Number :
5AGXFB1
HTS Code :
Terminal Pitch :
1mm
Package / Case :
1517-BBGA
JESD-30 Code :
S-PBGA-B1517
Voltage - Supply :
1.12V~1.18V
Arria V GX
Terminal Form :
Ball
Width :
40mm
Packaging :
Tray
Supply Voltage :
1.15V
Mounting Type :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Number of I/O :
704
JESD-609 Code :
e1
Clock Frequency :
670MHz
Operating Temperature :
-40°C~100°C TJ
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Length :
40mm
Height Seated (Max) :
2.7mm
Terminal Position :
BOTTOM
Number of LABs/CLBs :
Datasheets
5AGXFB1H4F40I3N
2.7mm mm FPGAs Arria V GX Series 1517-BBGA 1mm mm
5AGXFB1H4F40I3N Overview
This package is included in the 1517-BBGA package and is available for purchase. In this kind of FPGA, FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY is used. The I/Os are designed to facilitate a more coherent transfer of data. Logic elements/cells form the fundamental building block of a computer. 1.15V volts power it. Using a Surface Mount connector, you can mount this FPGA module on the development board. In order for it to operate, the supply voltage must be 1.12V~1.18V . An FPGA belonging to the Arria V GX series is referred to as an FPGA. In order to ensure a safe and efficient operation, it is important to maintain a temperature within -40°C~100°C TJ at all times. Using the Tray layout, this FPGA model can be contained in a very small amount of space. This device is equipped with 17358848 RAM bits in terms of its RAM si17358848e. Parts related to this part can be found using its base part number 5AGXFB1. An array of 14151 LABs/CLBs is built into the FPGA. A crystal oscillating at 670MHz is one of the most common components of this device.