5AGXBA1D6F27C6N
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
5AGXBA1D6F27C6N
Manufacturer
Altera (Intel)
Package / Case
672-BBGA, FCBGA
Datasheet
Download
Description
IC FPGA 336 I/O 672FBGA
Manufacturer :
Altera (Intel)
Product Category :
FPGAs (Field Programmable Gate Array)
JESD-30 Code :
S-PBGA-B672
Qualification Status :
Not Qualified
Supply Voltage :
1.1V
Number of Logic Elements/Cells :
Length :
27mm
Series :
Arria V GX
Voltage - Supply :
1.07V~1.13V
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Total RAM Bits :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package / Case :
672-BBGA, FCBGA
Operating Temperature :
0°C~85°C TJ
Number of I/O :
336
HTS Code :
Number of LABs/CLBs :
Terminal Position :
BOTTOM
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Base Part Number :
5AGXBA1
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Number of Inputs :
336
Packaging :
Tray
Clock Frequency :
500MHz
Terminal Form :
Ball
Terminal Pitch :
1mm
Number of Terminations :
672
Height Seated (Max) :
2.7mm
Number of Outputs :
Width :
27mm