597D687X9010R8T
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
597D687X9010R8T
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
3024 (7660 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 680UF 10% 10V 3024
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Size / Dimension :
0.299Lx0.236W 7.60mmx6.00mm
Manufacturer Size Code :
R
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
10V
Factory Lead Time :
16 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
TANTAMOUNT®, 597D
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Pbfree Code :
No
Leakage Current :
0.068mA
Polarity :
Polar
Package / Case :
3024 (7660 Metric)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Depth :
6mm
Feature :
GENERAL PURPOSE
Type :
Conformal Coated
Ripple Current :
3000mA
Height :
3.6mm
Height Seated (Max) :
0.157 4.00mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Number of Terminations :
2
ESR (Equivalent Series Resistance) :
28mOhm
Tolerance :
±10%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2A (4 Weeks)
Mount :
Surface Mount
Dissipation Factor :
6 %