597D686X9025R2T
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
597D686X9025R2T
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
3024 (7660 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 68UF 10% 25V 3024
Stock
991
In Stock :
991
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lead Free :
Lead Free
Tan Delta :
0.06
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2A (4 Weeks)
Feature :
GENERAL PURPOSE
Series :
TANTAMOUNT®, 597D
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Depth :
6mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
100MOhm
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
3024 (7660 Metric)
Case Code (Imperial) :
3024
Voltage - Rated DC :
25V
Manufacturer Size Code :
R
Number of Pins :
2
Published :
2010
Height :
3.6mm
Ripple Current :
1.6A
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±10%
Case Code (Metric) :
Height Seated (Max) :
0.157 4.00mm
Type :
Conformal Coated
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Leakage Current :
17µA
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
68µF
Size / Dimension :
0.299Lx0.236W 7.60mmx6.00mm
Dissipation Factor :
6 %