597D158X0004R2T
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
597D158X0004R2T
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
3024 (7660 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 1500UF 20% 4V 3024
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Voltage - Rated :
4V
Series :
TANTAMOUNT®, 597D
Size / Dimension :
0.299Lx0.236W 7.60mmx6.00mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Width :
6mm
Case Code (Imperial) :
Dissipation Factor :
8 %
Max Operating Temperature :
125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
15mOhm
Mounting Type :
Surface Mount
Depth :
6mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Ripple Current :
4.1mA
Number of Pins :
2
Height :
3.6mm
Voltage - Rated DC :
4V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2A (4 Weeks)
Leakage Current :
60μA
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
REACH SVHC :
Unknown
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±20%
Feature :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
3024 (7660 Metric)
Length :
7.5946mm
Termination :
SMD/SMT
Manufacturer Size Code :
R
Capacitance :
1500μF
Mount :
Surface Mount
Dielectric Material :
Tantalum
Factory Lead Time :
16 Weeks
Height Seated (Max) :
0.157 4.00mm