595D687X96R3R2T
Mfr.Part #
595D687X96R3R2T
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
2824 (7260 Metric)
Description
CAP TANT 680UF 10% 6.3V 2824
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount
Mount :
Surface Mount
Length :
7.2mm
Series :
TANTAMOUNT®, 595D
Tan Delta :
0.1
Height :
3.5mm
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Rated (DC) Voltage (URdc) :
6.3V
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
680μF
Voltage - Rated :
6.3V
Leakage Current :
0.0428mA
Number of Terminations :
2
Ripple Current :
1670mA
Published :
Height Seated (Max) :
0.148 3.75mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
HTS Code :
ESR (Equivalent Series Resistance) :
90mOhm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2A (4 Weeks)
Depth :
6mm
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.283Lx0.236W 7.20mmx6.00mm