595D335X0050C2T
Mfr.Part #
595D335X0050C2T
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
2812 (7132 Metric)
Description
CAP TANT 3.3UF 20% 50V 2812
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Series :
TANTAMOUNT®, 595D
Package / Case :
2812 (7132 Metric)
Termination :
SMD/SMT
HTS Code :
Published :
Size / Dimension :
0.280Lx0.126W 7.10mmx3.20mm
Tolerance :
±20%
Length :
7.1mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Height :
2.5mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Ripple Current :
260μA
Capacitance :
3.3μF
Polarity :
POLARIZED
Feature :
GENERAL PURPOSE
Type :
Conformal Coated
Height Seated (Max) :
0.110 2.79mm
Pbfree Code :
yes
Case Code (Metric) :
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.6Ohm
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Leakage Current :
1.7μA
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Imperial) :
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2A (4 Weeks)
Tan Delta :
0.06
Voltage - Rated :
50V
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Depth :
3.2mm
Dissipation Factor :
6 %