595D227X96R3G2T
Mfr.Part #
595D227X96R3G2T
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
2214 (5637 Metric)
Description
CAP TANT 220UF 10% 6.3V 2214
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Height Seated (Max) :
0.087 2.20mm
Package / Case :
2214 (5637 Metric)
Feature :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C~125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
180mOhm
Length :
5.588mm
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
TANTAMOUNT®, 595D
Capacitance :
220μF
Type :
Conformal Coated
Size / Dimension :
0.220Lx0.144W 5.60mmx3.65mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Polarity :
Polar
Published :
Min Operating Temperature :
-55°C
Manufacturer Size Code :
G
Factory Lead Time :
12 Weeks
Voltage - Rated :
6.3V
Dissipation Factor :
8 %
Mount :
Surface Mount
Depth :
3.65mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Width :
3.6576mm
Tolerance :
±10%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2A (4 Weeks)
Max Operating Temperature :
125°C