595D157X06R3D2T
Mfr.Part #
595D157X06R3D2T
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Description
CAP TANT 150UF 20% 6.3V 2917
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Tan Delta :
0.08
HTS Code :
Reach Compliance Code :
Unknown
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Leakage Current :
0.0095mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR, 7 INCH
Depth :
4.3mm
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Manufacturer Size Code :
D
Type :
Conformal Coated
Rated (DC) Voltage (URdc) :
6.3V
Published :
Feature :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
150µF
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Tolerance :
±20%
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.295Lx0.169W 7.50mmx4.30mm
Height :
2.8mm
Series :
TANTAMOUNT®, 595D
Ripple Current :
550mA
ESR (Equivalent Series Resistance) :
500MOhm
Mount :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2A (4 Weeks)
Length :
7.5mm
Voltage - Rated :
6.3V
Operating Temperature :
-55°C~125°C