595D157X0020R2T
Mfr.Part #
595D157X0020R2T
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
2824 (7260 Metric)
Description
CAP TANT 150UF 20% 20V 2824
Stock
773
In Stock :
773
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Case Code (Metric) :
7260
Tolerance :
±20%
Height :
3.5mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2A (4 Weeks)
Radiation Hardening :
No
Series :
TANTAMOUNT®, 595D
Depth :
6mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
7.2mm
Voltage - Rated DC :
20V
Leakage Current :
30µA
Factory Lead Time :
12 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.148 3.75mm
Capacitance :
150µF
Type :
Conformal Coated
Package / Case :
2824 (7260 Metric)
Manufacturer Size Code :
R
Termination :
SMD/SMT
Mount :
PCB, Surface Mount
Case Code (Imperial) :
2824
ESR (Equivalent Series Resistance) :
140mOhm
Published :
Size / Dimension :
0.283Lx0.236W 7.20mmx6.00mm
Tan Delta :
0.08
Ripple Current :
1.34mA
Number of Terminations :
2
Lead Free :
Lead Free
HTS Code :
Dissipation Factor :
8 %