595D107X0025R8T
Mfr.Part #
595D107X0025R8T
Package / Case
2824 (7260 Metric)
Description
CAP TANT 100UF 20% 25V 2824
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Leakage Current :
0.025mA
Ripple Current :
1120mA
Voltage - Rated :
25V
Depth :
6mm
Manufacturer Size Code :
R
ESR (Equivalent Series Resistance) :
200mOhm
JESD-609 Code :
e0
Series :
TANTAMOUNT®, 595D
Termination :
SMD/SMT
Package / Case :
2824 (7260 Metric)
Length :
7.2mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25V
Pbfree Code :
No
HTS Code :
Polarity :
Polar
Height Seated (Max) :
0.150 3.80mm
Size / Dimension :
0.283Lx0.236W 7.20mmx6.00mm
Type :
Conformal Coated
Number of Terminations :
2
Dissipation Factor :
8 %
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
100μF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2A (4 Weeks)
Tan Delta :
0.08
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Tolerance :
±20%