593D336X9025E2TE3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
593D336X9025E2TE3
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 33UF 10% 25V 2917
Stock
228
In Stock :
228
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.170 4.32mm
Weight :
670.01263mg
Factory Lead Time :
14 Weeks
Published :
2008
Series :
TANTAMOUNT®, 593D
Capacitance :
33μF
Number of Terminations :
2
Depth :
4.3mm
Height :
4.3mm
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Feature :
GENERAL PURPOSE
Mount :
PCB, Surface Mount
Ripple Current :
910mA
Tan Delta :
0.06
Radiation Hardening :
No
Polarity :
Polar
Length :
7.3mm
Mounting Type :
Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
25V
Number of Pins :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR, 7 INCH
Dissipation Factor :
6 %
Termination :
SMD/SMT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Type :
Molded
Case Code (Imperial) :
2917
Case Code (Metric) :
REACH SVHC :
Unknown
Leakage Current :
8.3μA
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
200mOhm