593D106X9020C2TE3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
593D106X9020C2TE3
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
2312 (6032 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 10UF 10% 20V 2312
Stock
551
In Stock :
551
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
ESR (Equivalent Series Resistance) :
450mOhm
Height :
2.5mm
Lead Free :
Lead Free
Mount :
PCB, Surface Mount
Type :
Molded
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±10%
Capacitance :
10μF
Ripple Current :
490mA
Number of Terminations :
2
Series :
TANTAMOUNT®, 593D
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height Seated (Max) :
0.110 2.79mm
Voltage - Rated DC :
20V
Package / Case :
2312 (6032 Metric)
Terminal Shape :
J BEND
Published :
2015
Voltage :
20V
Factory Lead Time :
14 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Manufacturer Size Code :
C
Depth :
3.2mm
Dissipation Factor :
6 %
Leakage Current :
2µA
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
Termination :
SMD/SMT
Mounting Type :
Surface Mount
Feature :
GENERAL PURPOSE
HTS Code :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
6mm
Polarity :
Polar
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Tan Delta :
0.06
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Imperial) :
2412
Case Code (Metric) :
Weight :
149.997327mg
Pbfree Code :
yes
Datasheets
593D106X9020C2TE3
Introducing Tantalum Capacitors Vishay / Sprague 593D106X9020C2TE3 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:Molded, Number of Terminations:2, Operating Temperature:-55°C~125°C, Package / Case:2312 (6032 Metric), Voltage:20V, Mounting Type:Surface Mount, 593D106X9020C2TE3 pinout, 593D106X9020C2TE3 datasheet PDF, 593D106X9020C2TE3 amp .Beyond Tantalum Capacitors Vishay / Sprague 593D106X9020C2TE3 ,we also offer 293D106X9016B2TE3, TAJR106M006RNJ, 293D106X0016B2TE3, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.