59362-T3012A067LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
59362-T3012A067LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HDR 24POS 0.079" STACK TH
Manufacturer :
Product Category :
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Color :
Black
Number of Contacts :
24
Pitch :
0.079 2.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Length - Stack Height :
0.264 6.700mm
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
RoHS Compliant
Row Spacing :
0.079 (2.00mm)
Length - Tail :
0.079 2.000mm
Series :
Minitek® 2.00mm
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
30.0μin 0.76μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Rows :
2
Length - Post (Mating) :
0.189 4.800mm
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Length :
13.4874mm
Number of Positions :
24
Length - Overall Pin :
0.531 13.500mm
Termination :
Solder
Contact Plating :
Gold
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
9 Weeks
Datasheets
59362-T3012A067LF
Minitek® 2.00mm Series 2 Rows Solder 0.079 2.00mm Tape & Reel (TR) Through Hole 24 Positions Black
59362-T3012A067LF Overview
The device's mounting type is Through Hole.In order to package the product, a Tape & Reel (TR) case is used.It belongs to the Minitek® 2.00mm Series of products.
59362-T3012A067LF Features
Minitek® 2.00mm series