592D686X9016C2T20H
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
592D686X9016C2T20H
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
2812 (7132 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 68UF 10% 16V 2812
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Ripple Current :
660mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2A (4 Weeks)
Feature :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.280Lx0.126W 7.10mmx3.20mm
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
12 Weeks
Depth :
3.2mm
Manufacturer Size Code :
C
JESD-609 Code :
e3
ESR (Equivalent Series Resistance) :
250mOhm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Number of Terminations :
2
Package / Case :
2812 (7132 Metric)
Tan Delta :
0.06
Leakage Current :
0.0109mA
Type :
Conformal Coated
Series :
TANTAMOUNT®, 592D
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Height Seated (Max) :
0.079 2.00mm
Tolerance :
±10%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Polarity :
POLARIZED
Voltage - Rated :
16V
Capacitance :
68µF
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C~125°C