592D476X96R3B2T15H
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
592D476X96R3B2T15H
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
1611 (4028 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 47UF 10% 6.3V 1611
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Leakage Current :
3μA
Rated (DC) Voltage (URdc) :
6.3V
Capacitance :
47μF
Height :
1.2mm
Tan Delta :
0.08
Manufacturer Size Code :
B
HTS Code :
Size / Dimension :
0.157Lx0.110W 4.00mmx2.80mm
Series :
TANTAMOUNT®, 592D
Height Seated (Max) :
0.059 1.50mm
Feature :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current :
240mA
Factory Lead Time :
12 Weeks
Tolerance :
±10%
Polarity :
POLARIZED
Dissipation Factor :
6 %
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
Depth :
2.8mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.4Ohm
ECCN Code :
EAR99
Termination :
SMD/SMT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2A (4 Weeks)
Package / Case :
1611 (4028 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated :
6.3V
Operating Temperature :
-55°C~125°C