592D337X06W3D2T20H
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
592D337X06W3D2T20H
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 330UF 20% 6.3V 2917
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.295Lx0.169W 7.50mmx4.30mm
Capacitance :
330µF
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
HTS Code :
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated :
6.3V
Packing Method :
TR, 7 INCH
Rated (DC) Voltage (URdc) :
6.3V
Tan Delta :
0.08
Depth :
4.3mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Leakage Current :
0.0208mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2A (4 Weeks)
Series :
TANTAMOUNT®, 592D
Ripple Current :
1180mA
Manufacturer Size Code :
D
ESR (Equivalent Series Resistance) :
100MOhm
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Surface Mount
Type :
Conformal Coated
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height Seated (Max) :
0.079 2.00mm