592D227X06R3D2T15H
Mfr.Part #
592D227X06R3D2T15H
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 220UF 20% 6.3V 2917
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
0.059 1.50mm
Mounting Type :
Surface Mount
Packing Method :
TR, 7 INCH
Tan Delta :
0.08
Leakage Current :
0.0139mA
Depth :
4.3mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
ESR (Equivalent Series Resistance) :
220mOhm
Mount :
Surface Mount
Published :
Series :
TANTAMOUNT®, 592D
Type :
Conformal Coated
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2A (4 Weeks)
Capacitance :
220μF
Voltage - Rated :
6.3V
HTS Code :
JESD-609 Code :
e3
Manufacturer Size Code :
D
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±20%
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.295Lx0.169W 7.50mmx4.30mm
Feature :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current :
750mA
Rated (DC) Voltage (URdc) :
6.3V