592D158X06R3X2T20H
Mfr.Part #
592D158X06R3X2T20H
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
5829 (14574 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 1500UF 20% 6.3V 5829
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Series :
TANTAMOUNT®, 592D
Dissipation Factor :
25 %
Published :
Leakage Current :
95μA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2A (4 Weeks)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
45mOhm
Tolerance :
±20%
Height :
2mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Pins :
2
Dielectric Material :
Tantalum
Voltage - Rated DC :
6.3V
Packing Method :
TR, 7 INCH
Size / Dimension :
0.571Lx0.290W 14.50mmx7.37mm
Package / Case :
5829 (14574 Metric)
ECCN Code :
EAR99
Polarity :
POLARIZED
Mount :
Surface Mount
Capacitance :
1500μF
Ripple Current :
1970mA
Manufacturer Size Code :
X
Feature :
GENERAL PURPOSE
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
REACH SVHC :
Unknown
Depth :
7.37mm
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
13 Weeks
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height Seated (Max) :
0.079 2.00mm
Type :
Conformal Coated
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage :
6.3V
Introducing Tantalum Capacitors Vishay / Sprague 592D158X06R3X2T20H from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:2, Package / Case:5829 (14574 Metric), Number of Terminations:2, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-55°C~125°C, Type:Conformal Coated, Voltage:6.3V, 592D158X06R3X2T20H pinout, 592D158X06R3X2T20H datasheet PDF, 592D158X06R3X2T20H amp .Beyond Tantalum Capacitors Vishay / Sprague 592D158X06R3X2T20H ,we also offer 293D106X9016B2TE3, TAJR106M006RNJ, 293D106X0016B2TE3, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.