592D107X96W3B2T20H
Mfr.Part #
592D107X96W3B2T20H
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
1611 (4028 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 100UF 10% 6.3V 1611
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Type :
Conformal Coated
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Depth :
2.8mm
Series :
TANTAMOUNT®, 592D
Mounting Type :
Surface Mount
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±10%
Capacitance :
100μF
Length :
3.9878mm
Manufacturer Size Code :
B
Height Seated (Max) :
0.079 2.00mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Feature :
GENERAL PURPOSE
Width :
2.794mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Package / Case :
1611 (4028 Metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2A (4 Weeks)
Max Operating Temperature :
125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
450mOhm
Voltage - Rated :
6.3V
Size / Dimension :
0.157Lx0.110W 4.00mmx2.80mm