59202-G40-02-151LF
Mfr.Part #
59202-G40-02-151LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HDR 4POS 0.079" STACK SMD
Manufacturer :
Product Category :
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Number of Positions :
4
Radiation Hardening :
No
Series :
Minitek® 2.00mm
Length :
19.4056mm
Mount :
Surface Mount
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
30.0μin 0.76μm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Plating :
Gold
Pitch :
0.079 2.00mm
Factory Lead Time :
9 Weeks
Packaging :
Bulk
Number of Contacts :
4
Color :
Black
Length - Stack Height :
0.594 15.100mm
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Length - Overall Pin :
0.764 19.400mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Solder
Mounting Type :
Surface Mount
Length - Post (Mating) :
0.169 4.300mm
Row Spacing :
0.079 (2.00mm)
Number of Rows :
2
Minitek® 2.00mm Series 2 Rows Solder 0.079 2.00mm Bulk Surface Mount 4 Positions Black
59202-G40-02-151LF Overview
This device is mounted in the Surface Mount position.It has been determined that a Bulk case is necessary to package the product.There is a product in the Minitek® 2.00mm Series.
59202-G40-02-151LF Features
Minitek® 2.00mm series