59202-G26-05-045LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
59202-G26-05-045LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HDR 10P 0.079" STACK SMD
Manufacturer :
Product Category :
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Mount :
Surface Mount
Contact Plating :
Gold
Length :
8.509mm
Row Spacing :
0.079 (2.00mm)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Length - Stack Height :
0.177 4.500mm
Number of Rows :
2
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
30.0μin 0.76μm
Mounting Type :
Surface Mount
Factory Lead Time :
9 Weeks
Length - Overall Pin :
0.335 8.500mm
Length - Post (Mating) :
0.157 4.000mm
Pitch :
0.079 2.00mm
Color :
Black
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
10
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Termination :
Solder
Series :
Minitek® 2.00mm
Minitek® 2.00mm Series 2 Rows Solder 0.079 2.00mm Bulk Surface Mount 10 Positions Black
59202-G26-05-045LF Overview
Surface Mount is the mounting type of the device.We pack the product in a Bulk case.This is from the Minitek® 2.00mm Series.
59202-G26-05-045LF Features
Minitek® 2.00mm series