590VC24M0000DGR
Mfr.Part #
590VC24M0000DGR
Description
XTAL OSC XO 24.0000MHZ CMOS SMD
Oscillators
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Frequency :
24MHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reach Compliance Code :
Compliant
Output :
CMOS
Crystal
Symmetry-Max :
55/45%
Size / Dimension :
0.276Lx0.197W 7.00mmx5.00mm
Operating Frequency :
24MHz
JESD-609 Code :
e4
Voltage - Supply :
1.8V
Factory Lead Time :
6 Weeks
Physical Dimension :
7.0mm x 5.0mm x 1.8mm
Surface Mount :
yes
RoHS Status :
RoHS Compliant
Supply Voltage :
1.8V
Current - Supply (Max) :
90mA
Frequency Stability :
±20ppm
Current - Supply (Disable) (Max) :
75mA
Height Seated (Max) :
0.071 1.80mm
Datasheets
590VC24M0000DGR
Skyworks Solutions, Inc. 590VC24M0000DGR
590VC24M0000DGR datasheet pdf and Oscillators product details from Silicon Labs stock available at
Manufacturer related products
    CAP SILICON 10PF 20% SMD
    CAP SILICON 68PF 20% 100V SMD
    CAP SILICON 10PF 20% 100V SMD
    CAP SILICON 5.6PF 20% 100V SMD
    CAP SILICON 2.6PF 20% 100V SMD