590FD74M2500DGR
Mfr.Part #
590FD74M2500DGR
Description
XTAL OSC XO 74.2500MHZ LVDS SMD
Frequency :
74.25MHz
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Output :
LVDS
Height Seated (Max) :
0.071 1.80mm
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Current - Supply (Max) :
100mA
Current - Supply (Disable) (Max) :
75mA
Physical Dimension :
7.0mm x 5.0mm x 1.8mm
Voltage - Supply :
2.5V
Symmetry-Max :
55/45%
Fall Time-Max :
0.35ns
Rise Time-Max :
0.35ns
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Surface Mount :
yes
Base Resonator :
Crystal
Supply Voltage :
2.5V
JESD-609 Code :
e4
Size / Dimension :
0.276Lx0.197W 7.00mmx5.00mm
Factory Lead Time :
6 Weeks
RoHS Status :
RoHS Compliant
Frequency Stability :
±7ppm
Package / Case :
6-SMD, No Lead
Reach Compliance Code :
Compliant
Operating Frequency :
74.25MHz
Datasheets
590FD74M2500DGR
Skyworks Solutions, Inc. 590FD74M2500DGR
590FD74M2500DGR datasheet pdf and Oscillators product details from Silicon Labs stock available at
Manufacturer related products
    CAP SILICON 10PF 20% SMD
    CAP SILICON 68PF 20% 100V SMD
    CAP SILICON 10PF 20% 100V SMD
    CAP SILICON 5.6PF 20% 100V SMD
    CAP SILICON 2.6PF 20% 100V SMD